Carlson RT5 to nowe urządzenie w ofercie amerykańskiego producenta sprzętu i oprogramowania. Na pierwszy rzut oka wygląda jak tradycyjny tablet z systemem Windows 10, jednak zastosowane sensory w połączeniu z autorską technologią Carlson sprawiają, że w praktyce możemy otrzymać nawet cztery urządzenia w jednym.

 

327051482 1517321848791717 1108436355807383005 n

 

Dzięki pełnej kompatybilności z oprogramowaniem Carlson SurvPC i wbudowanemu modułowi Bluetooth® o zasięgu do 450 m, Carlson RT5 może być wykorzystywany jako kontroler polowy do obsługi odbiorników GNSS i tachimetrów robotycznych różnych marek, z opcją pomiarów hybrydowych. Pomimo 8-calowego ekranu o jasności 800 nitów, bateria o pojemności 5400 mAh umożliwia ponad 10 godzin pracy. Aż 8 GB pamięci RAM i dysk o pojemności 256 GB sprawiają, że tablet z powodzeniem sprawdzi się nie tylko jako urządzenie terenowe, ale również jako stacja robocza do obsługi programów biurowych. Swobodną wymianę danych zapewnia wiele opcji komunikacyjnych, takich jak Wi-Fi, modem 4G LTE czy USB 3.0 i USB-C.

Carlson RT5 jest w standardzie wyposażony w odbiornik GNSS u-Blox F9P obsługujący pomiary RTK i wykorzystujący sygnały satelitarne GPS, Glonass, Galileo, BeiDou i QZSS. To właśnie ten element, w połączeniu z technologią Carlson umożliwia rozbudowę na pozór zwykłego tabletu w odbiornik GNSS RTK. Mowa tutaj o silniku obliczeniowym RTK Carlson Gama, który zamienia chip F9P w precyzyjny odbiornik GNSS o wysokiej powtarzalności pomiarów i stabilności rozwiązania Fixed. Carlson RTk5 (tak nazywa się połączenie tabletu z silnikiem Carlson Gama) można używać jako ręczny odbiornik GIS-owy z anteną typu Helix lub jako geodezyjny zestaw pomiarowy na 2-metrowej tyczce z anteną Tallysmann. Ten drugi pracuje z częstotliwością do 5 Hz, oferując przy tym dokładność wyznaczenia pozycji RTK na poziomie 0.008 m + 1 ppm.

Carlson Scan3D to kolejny system, który bazuje na urządzeniu Carlson RT5. Ten ręczny skaner 3D to połączenie tabletu z kamerą stereo Intel® RealSense. Pozwala na skanowanie na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń na odległości do 6 m. Dedykowane oprogramowanie umożliwia między innymi optymalizację powstałego modelu 3D, pomiary odległości, powierzchni i objętości oraz georeferencję kolorowej chmury punktów i jej eksport do wielu uniwersalnych formatów takich jak LAS, E57 i innych. Cały proces skanowania odbywa się lokalnie bez konieczności połączenia z internetem. Carlson Scan3D to idealne rozwiązanie do uzupełnienia naziemnego i lotniczego skanowania laserowego, rekonstrukcji wypadków drogowych i miejsc zbrodni. Sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie potrzebne są precyzyjne dane 3D.

Carlson RT5 to niezwykle uniwersalne urządzenie, które z pewnością znajdzie swoich zwolenników nie tylko wśród geodetów i specjalistów GIS, ale także w wielu innych branżach takich jak budownictwo czy kryminalistyka – ocenia Paweł Grabowski, regionalny dyrektor sprzedaży w firmie Carlson Software. Więcej informacji o tablecie RT5 znajdą Państwo na polskiej stronie internetowej producenta, a także u polskiego dystrybutora marki Carlson, firmie NaviGate.